FONDUL IKEA PENTRU MEDIUL URBAN

Fondul IKEA pentru Mediu Urban susține financiar șase proiecte din comunitățile București și Ilfov, care au în vedere acțiuni în zonele de implicare: schimbări climatice, protejarea resurselor naturale, educație și conștientizare.

Proiectele vor fi finanțate în primul an cu suma totală de 394.963 de lei. Pe baza rezultatelor obținute, proiectele pot fi susținute trei ani, cu bugete similare în fiecare an.

79 de proiecte au fost înscrise la Fondul IKEA pentru Mediul Urban, pe următoarele arii: protejarea resurselor naturale, educație și conștientizare, prevenirea și adaptarea la efectele schimbărilor climatice.

Proiectele selectate au trecut prin patru etape de selecție: preselecția proiectelor ce a avut la bază criterii de eligibilitate, selecția realizată în două valuri de către un juriu independent și interviuri cu aplicanții de pe lista scurtă de opt proiecte finaliste.

Proiecte câștigătoare:

Acoperișul Verde /Asociația Cartier Aviației.

Green Floreasca / Grup de Inițiativă Civică Floreasca.

Grădina cu Oameni / Grupul de Inițiativă Civică Cișmigiu.

Liliecii din mediul urban / Asociația Wilderness Research and Conservation.

Centrul pentru Agricultură și Regenerare Urbană / Institutul de Cercetare în Permacultură din România.

Comunitate implicată, resurse protejate / Crucea Roșie – Filiala Sector 6.

DATE PROIECT
IKEA România
Perioada
3 ANI