REZULTATELE CONCURSULUI DE PROIECTE GENERATOR
Postat August 30, 2016
Foto: Fundația Comunitară București

Juriul format din Anca Râpeanu, Vera Marin, Luiza Vasiliu, Irina Paraschivoiu și Alexandra Ștef a desemnat câștigătorii celor zece finanțări prin programul Generator.

Rezultatele finale pot fi contestate până vineri, 2 septembrie, ora 18:00.

Conform calendarului, implementarea proiectelor finanțate se va face în perioada 17 septembrie – 20 noiembrie 2016.

Proiecte recomandate  pentru finanțare:

1. Sălaj, my love! – 4,82
  2. Centrul Cultural Flamura – 4,47
  3. Pictăm zidul dintre oameni – 4,4
  4. Poveştile Teiului – 4,25
  5. (peri)Feeric de cartier – 4,2
  6. Uriași de Pantelimon – 4,16
  7. Lumini și umbre în Floreasca – 4,12
  8. Copacul ÎnCotroceni – 4,12
  9. Se joacă cu scara deschisă – 4,12
  10. Timpuri Noi- oameni și povești- 3,9

Proicte nerecomandate  pentru finanțare:

1. Gradina senzorială din grădină – 3,62
  2. TitanIQ – 3,61
  3. CNDB cu porțile INTENSIV deschise- 3,55
  4. “Băneasa nouă“ și “Băneasa veche“-3,53

Programul Generator vizează oferirea de microgranturi pentru a stimula consolidarea și dezvoltarea capacității de organizare și de acțiune a grupurilor de vecini cu spirit de inițiativă. Valoarea totală a fondului se ridică la 20.000 Euro care vor fi alocați pentru 10 proiecte de activare culturală în valoare de 2.000 Euro fiecare.

Monitorizarea procesului de implementare și evaluarea rezultatelor proiectelor selectate se va asigura de Fundația Comunitară București. Programul este dezvoltat în partneriat cu Bucuresti 2021 și  face parte din al doilea proiect-pilot al candidaturii Bucureștiului la titlul de Capitală Europeană a Culturii în 2021, OPEN LAB.
GENERATOR
OPORTUNITATE DE CERCETARE PENTRU STUDENȚI LA SOCIOLOGIE, ANTROPOLOGIE ȘI JURNALISM
Căutăm între 3 și 6 studenți la sociologie și/sau antropologie și 3 studenți la jurnalism.
350 DE OAMENI CARE ÎNOATĂ LA SWIMATHON BUCUREȘTI ÎNCEP SĂ STRÎNGĂ FONDURI PENTRU 23 DE PROIECTE