”Este important ca oamenii să fie activi, să se implice, pentru a crede în schimbare și pentru a nu renunța la orașul lor în care au adunat amintiri.”
Postat December 19, 2022
Foto: Bogdan Dincă

Care este relația ta cu Bucureștiul acum?

Lucrez împreună cu colegii mei de la Clubul Câinilor Utilitari la creșterea numărului de voluntari cu câini de căutare și salvare care să poată interveni în cazul unui cutremur major în București.

Ce te motivează să continui să te implici în relația ta cu orașul?

Fac aceasta activitate  de aproximativ 7 ani, timp în care am văzut cât de multe s-au schimbat în ceea ce privește interesul oamenilor pentru voluntariat și al creșterii importanței câinilor utilitari în societate.

Când nu îți place ceva, cum te mobilizezi să schimbi lucruri? Ai niște pași sau niște gânduri pe care le folosești?

De obicei îmi place să îmbunătățesc lucrurile  din jurul meu, iar atunci cand nu îmi place ceva, nu este prea greu să mă mobilizez.

De ce ar trebui să se implice oamenii care locuiesc în București cand nu le place ceva?

Cred că este important ca oamenii să fie activi, să se implice, pentru a crede în schimbare și pentru a nu renunța la orașul lor în care au adunat amintiri.

Două premii pentru Fundația Comunitară București la Gala Green Report
Gala Green Report, ediția a doua a premiilor pentru cele mai performante soluții locale de mediu a premiat Platforma de mediu pentru Bucuresti, initi
200.000 de euro pentru 15 școli din București, Brașov, Timișoara
Cum a reușit programul “Sportul pentru toți” să pună în mișcare comunitățile din aceste orașe.